Najczęściej spotykany i dający pewne uproszczenie podział, z którym możesz się spotkać, to rozdzielenie na coaching biznesowy i life coaching.
Naturalnie coaching biznesowy koncentruje się na obszarach związanych z życiem zawodowym danej osoby. Przykładowe obszary pracy w coachingu biznesowym:
- planowanie i rozwój kariery,
- wzmacnianie motywacji,
- skuteczne “odnalezienie się” w nowej roli
- budowanie równowagi ,
- rozwój kreatywności,
- poprawa własnej efektywności,
- budowania lepszych relacji np: z zespołem, klientami
- i wiele innych
Sam proces coachingu biznesowego, obejmuje zazwyczaj 3 strony tzn klienta, coacha i tzw sponsora, który reprezentuje organizację i często jest przełożonym klient. Sponsor zazwyczaj uczestniczy w pierwszej i ostatniej fazie procesu kiedy rozmawiamy o celu. Początkowo trójstronnie doprecyzowujemy kierunek pracy na proces i a na etapie podsumowania omawiamy jakie efekty widzi każda ze stron. To co istotne, to fakt poufności sesji. Poza pierwszą i ostatnią sesją w pozostałe spotkania odbywają się w obecności klienta i coach, bez świadków, a to co jest ich treścią pozostaje w obszarze poufności i zaufania pomiędzy tą dwójką.
To bardzo ważny aspekt, który szczególnie podkreślam na sesji trójstronnej, tak aby wszystkie strony miały przejrzystość procesu np: sponsor że nie będzie informowany o tym “co mówi klient i jak sobie radzi” , a klient mógł być spokojny że żadna informacja, która w zaufaniu pojawi się na sesji, nie wyjdzie poza jej przestrzeń.
W life coachingu klienci tzw coachee, zajmują się swoimi osobistymi wyzwaniami. W ich zakres mogą również wchodzić kwestie związane z pracę, ale w tym przypadku nie ma trzeciej strony sponsora. Klient sam definiuje cel na proces, samodzielnie za nią płaci i wybiera jej charakterystykę.
Life Coaching zajmuje się często sferami życia dotyczącymi: życia rodzinnego, zdrowia, zachowania równowagi między pracą i rodziną. Może się również tyczyć zmiany miejsca czy charakterystyki pracy , którą dana osoba chce zrealizować poza organizacją, jako swój prywatny projekt. w której obecnie pracuje. Może być również przydatny w radzeniu sobie z problemami, wyzwaniami, zmianami osobistymi. Przykładowe cele w life coachingu to:
- życie w zgodzie ze mną – określenie i realizacja wartości, które wyznaję i które są dla mnie ważne
- osiągnięcie spokoju i balansu
- prowadzenie biznesu w zgodzie ze sobą
- odkrywanie swojego potencjału,
- wypracowywanie nowych perspektyw
- rozwój w obszarze relacji z innymi ludźmi,
- poprawa jakości swojego życia,
- i wiele innych.
Rodzina, praca, przyjaciele czy zdrowie, to tylko część sfer które budują nasze życie. Każda z nich może zachodzić na siebie, zabierać przestrzeń innej sferze i powodować powstawanie różnego rodzaju konfliktów wewnętrznych, które objawiają się zniechęceniem, apatią, brakiem energii, złością, przemęczeniem itp. Z pomocą life coachingu możesz świadomie układać te obszary, odpowiadać sobie na pytanie : Co dla mnie znaczy dobre życie?
Jakie nawet trudne decyzje jestem gotowy w związku z tym podjąć ? Jakie działania chcę wprowadzić do mojego życia w związku z tym ?
Taki proces pozwala Ci budować proporcję sfer, tak aby było to najbliższe temu co Cię wspiera, a następnie to wprowadzasz w życie.
Bez względu na to czy korzystasz z life coachingu czy biznes coachingu mechanizmy i filozofia pracy będzie podobna. Inny może być cel, dynamika procesu i charakterystyka danego coacha, które wypracowuje swój indywidualny sposób pracy, aby zwiększyć korzyści dla klienta.
To co ważne, to żeby rzeczywiście pozwolić sobie w pełni wykorzystać czas na sesjach i w pracy pomiędzy. Czy to w life coachingu czy coachingu biznesowym to Ty jesteś odpowiedzialny za efekty, które uzyskujesz i to jaką zmianę zapraszasz do swojego życia.