Blog

Jakie są rodzaje coachingu?

Najczęściej spotykany i dający pewne uproszczenie podział, z którym możesz się spotkać, to rozdzielenie na coaching biznesowy i life coaching. 

Naturalnie coaching biznesowy koncentruje się na obszarach związanych z życiem zawodowym danej osoby. Przykładowe obszary pracy w coachingu biznesowym: 

 • planowanie i rozwój kariery,
 • wzmacnianie motywacji,
 • skuteczne “odnalezienie się” w nowej roli 
 • budowanie równowagi ,
 • rozwój kreatywności,
 • poprawa własnej efektywności,
 • budowania lepszych relacji np: z zespołem, klientami
 • i wiele innych  

Sam proces coachingu biznesowego, obejmuje zazwyczaj 3 strony tzn klienta, coacha i tzw sponsora, który reprezentuje organizację i często jest przełożonym klient. Sponsor zazwyczaj uczestniczy w pierwszej i ostatniej fazie procesu kiedy rozmawiamy o celu. Początkowo trójstronnie doprecyzowujemy kierunek pracy na proces i a na etapie podsumowania omawiamy jakie efekty widzi każda ze stron. To co istotne, to fakt poufności sesji. Poza pierwszą i ostatnią sesją w pozostałe spotkania odbywają się w obecności klienta i coach, bez świadków, a to co jest ich treścią pozostaje w obszarze poufności i zaufania pomiędzy tą dwójką. 

To bardzo ważny aspekt, który szczególnie podkreślam na sesji trójstronnej, tak aby wszystkie strony miały przejrzystość procesu np: sponsor że nie będzie informowany o tym “co mówi klient i jak sobie radzi” , a klient mógł być spokojny że żadna informacja, która w zaufaniu pojawi się na sesji, nie wyjdzie poza jej przestrzeń. 

W life coachingu klienci tzw coachee, zajmują się swoimi osobistymi wyzwaniami. W ich zakres mogą również wchodzić kwestie związane z pracę, ale w tym przypadku nie ma trzeciej strony sponsora. Klient sam definiuje cel na proces, samodzielnie za nią płaci i wybiera jej charakterystykę. 

Life Coaching  zajmuje się często sferami  życia dotyczącymi: życia rodzinnego, zdrowia, zachowania równowagi między pracą i rodziną. Może się również tyczyć zmiany miejsca czy charakterystyki pracy , którą dana osoba chce zrealizować poza organizacją, jako swój prywatny projekt.  w której obecnie pracuje. Może być również przydatny w radzeniu sobie z problemami, wyzwaniami, zmianami  osobistymi. Przykładowe cele w life coachingu to:

 • życie w zgodzie ze mną – określenie i realizacja wartości, które wyznaję i które są dla mnie ważne
 • osiągnięcie spokoju i balansu 
 • prowadzenie biznesu w zgodzie ze sobą 
 • odkrywanie swojego potencjału,
 • wypracowywanie nowych perspektyw 
 •  rozwój w obszarze relacji z innymi ludźmi,
 • poprawa jakości swojego życia,
 • i wiele innych.

Rodzina, praca, przyjaciele czy zdrowie, to tylko część sfer które budują nasze życie.  Każda z nich może zachodzić na siebie, zabierać przestrzeń innej sferze i  powodować powstawanie różnego  rodzaju konfliktów wewnętrznych, które objawiają się zniechęceniem, apatią, brakiem energii, złością, przemęczeniem itp. Z pomocą life coachingu możesz świadomie układać te obszary, odpowiadać sobie na pytanie : Co dla mnie znaczy dobre życie?

Jakie nawet trudne decyzje jestem gotowy w związku z tym podjąć ?  Jakie działania chcę wprowadzić do mojego życia w związku z tym ?  

Taki proces pozwala Ci budować proporcję sfer, tak aby było to najbliższe temu co Cię wspiera, a następnie to wprowadzasz w życie. 

Bez względu na to czy korzystasz z life coachingu czy biznes coachingu mechanizmy i filozofia  pracy będzie podobna. Inny może być cel, dynamika procesu i charakterystyka danego coacha, które wypracowuje swój indywidualny sposób pracy, aby zwiększyć korzyści dla klienta.  

To co ważne, to żeby rzeczywiście pozwolić sobie w pełni wykorzystać czas na sesjach i w pracy pomiędzy. Czy to w life coachingu czy coachingu biznesowym to Ty jesteś odpowiedzialny za efekty, które uzyskujesz i to jaką zmianę zapraszasz do swojego życia. 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mam na imię Ola. Jestem fanką życia z wszystkimi jego przejawami, z zamiłowaniem do poszukiwań, ciekawością radością, a czasem ze złością i smutkiem. Rozwój, głębia, kontakt z ludźmi i doświadczenia, to moja pasja, choć nie zawsze to łatwa eksploracja. Jestem żoną mojego męża już od kilku ładnych lat i psią mamą słodziaka Rufiego.

Skontaktuj się ze mną

Najnowsze Wpisy

Czym jest coaching, a czym nie jest?

Ze słowem coaching możesz się spotkać obecnie już dość często, szczególnie w określonych środowiskach zawodowych. Coaching ma w Polsce już swoją historię, przeinaczenia i wiele

Czy coaching działa?

Coaching to proces składający się z 4-12 sesji, który ma Cię doprowadzić do założonego rezultatu. W trakcie sesji pracujesz nad celami które określiłeś jako efekt,

Jakie są rodzaje coachingu?

Najczęściej spotykany i dający pewne uproszczenie podział, z którym możesz się spotkać, to rozdzielenie na coaching biznesowy i life coaching.  Naturalnie coaching biznesowy koncentruje się

Odzyskaj swoją energię w 5 krokach!

Zapisz się na mój 5-dniowy kurs mailowy, dzięki któremu poznasz naturalne oraz sprawdzone sposoby na odzyskanie energii.
Stwórz w swoim życiu stan harmonii i spokoju małymi krokami,
które wspólnie tworzą dużą zmianę.

.